top of page

Štefan Habulinec / Le Traditionnel / 2022

absinthe-cz.com

Tak jsem se konečně dostal k plnohodnotné recenzi absintu od Prince d'Absinthe, Le Traditionnel. Jako bych potřeboval nějaké objektivní a střízlivé potvrzení toho, že vlastnit minimálně 3 láhve je skutečně nutnost. A je. :) Fenyklově připomíná skoro legendární pátou šarži St. Antoine. Což způsobuje mohutný louche aniž by šlo o anýzovou bombu. Jsem si navíc jist, že tento absint bude stářím zrát do krásy.

Barva
10/10

Komentář

Čistá světlejší zelená s nepatrným nádechem žluté. Příjemná na pohled. Bez známky kalu. V klidu plný počet bodů.

Louche
10/10

Komentář

Vše do puntíku tabulkové! Co je ale zajímavé, je počátek zákalu, ve kterém převažují ony žlutější (až zlatavé) odstíny barvy. Olejová vrstva mizí sice o něco dříve, ale i tak jde prakticky o dokonalý louche efekt. Navíc finální barva je etalon absintově opalinové barvy. Dokonce i hutnost je prakticky neprostupná.
Poznámka k barvě
Klasická zeleně opalinová mhla známá z těch starých impresionistických maleb.

 

Aroma
18/20

Komentář

Hmm, nezakalenému absintu dominuje jistá kořenitost, ale s přidáním vody se aroma ukázkově zjemní, otevře a zakalená "Tradicionelka" voní svěže, s delikátním anýzem a fenyklem. Navíc detekuji jemné jižanské bylinky, které připomínají takové absinty jako L'Italienne nebo La Grenouille. Pelyněk hraje v aromatu sice druhé housle, ale je tam! :) Čichá se k tomu moc hezky, svěžest sama. Trochu více pelyňku a intenzity a skóre by atakovalo plný počet.

Hutnost
10/10

Komentář

Ovšem! :)

Chuť
17/20

Komentář

První nástřel je překvapivě jemnost snoubící se s onou kořenitostí, která se dále rozvíjí prakticky až do závěru. Anýz a hlavně fenykl krapet sežehne chuťové pohárky, ale nic, co by každý absintový piják nezvládl. ;) Dojezd je taktéž v režii fenyklu. A trvá dlouho! Velmi hutný absint, na hranici definice zkapalněných bylinek. Druhý doušek... v nájezdu se projevuje příjemná (byť slabě detekovatelná) zemitost, která si s dominantním fenyklem moc dobře rozumí. Dojezd taktéž fenyklový. Pelyněk jen slabě detekovatelný. Zajímavé, že ona jižanská svěžest z vůně je sotva zachytitelná v chuti. Třetí doušek, kdy už jsou chuťové pohárky zvyklé na trpkost anýzu s fenyklem, se dostavuje i trochu pelyňku a dokonce barvících bylin. Teprve teď, během třetího doušku, mohu potvrdit, že jde skutečně o stoprocentně vybalancovaný absint. Skutečně "tradiční" absint! V dalším doušku se vrací ona sametová jemnost, jež byla patrná v doušku prvním.

Celkový dojem
9/10

Komentář

Jak zmíněno v chuti, jde o jeden z nejtradičnějších absintů ve svém slova smyslu. Absintové konzervy nad tímto budou ucvrkávat. Subjektivně řečeno, aroma trochu vede nad chutí, ve které je opravdu dosti dominantní fenykl. Což ale ve výsledku nevadí, protože zde cítím stárnoucí potenciál. Celkově jde ale o velice nadstandardní absint a hned v závěsu za již zavedenou palírnou z Boršic. ;) Zkrátka další český pravý absint světové kvality!

Celkové skóre na základě hodnocení: 92.9 %

 

habu.png
bottom of page